Koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki w 2024?

koszt remontu łazienki

Zastanawiasz się, jaki będzie koszt remontu łazienki w Twoim mieszkaniu? Na cenę końcową wpływ ma wiele czynników, ale również sytuacja panująca w kraju. Wykonując dokładną wycenę należy skupić się na każdym elemencie, nawet tym najmniejszym, ponieważ mała zmiana może drastycznie zmienić koszt remontu łazienki, na korzyść bądź niekorzyść klienta. Zapoznaj się z przykładową wyceną i pozyskaj pożyteczne wskazówki.

Koszt remontu łazienki – omówienie

Prawdopodobnie wiesz, że ceny materiałów budowlanych znacznie wzrosły od czasu pandemii, rosnącej inflacji, problemów z łańcuchem dostaw itp. Jeszcze w 2021 roku robiliśmy remonty łazienek za zaledwie 6000 złotych, jednak nie jest to już możliwe. Koszt materiałów budowlanych wzrósł w niektórych przypadkach nawet o 500%.

Poniższy przykład obrazuje średni koszt remontu łazienki na terenie Warszawy:

Kompleksowy remont łazienkiod 9000 złotych
Renowacja łazienkiod 2000 złotych

Możesz nadal zobaczyć inne artykuły, stwierdzając, że remont łazienki można zrobić za mniej niż 5000 złotych, ale są one najprawdopodobniej nieaktualne.

Zupełnie nowa łazienka nie tylko poprawia wygląd domu, ale może również podnieść jego ogólną wartość. 

Niestety ludzie często dają się nabrać, a remont przewyższa realne koszta, które powinni ponieść. 

Ten przewodnik pozwoli Ci na bardziej kompleksowe spojrzenie. Pomoże Ci zrozumieć przybliżone zakresy cen na rynku i budżet jaki należy przeznaczyć na remont łazienki biorąc pod uwagę warunki rynku mieszkaniowego i budowlanego na rok 2024.

Renowacja, a remont łazienki

Jak wiadomo, nie każdy musi decydować się na kompleksowy remont łazienki. Mamy kilka rodzajów remontów – od małych metamorfoz, do kompletnego remontu łazienki i wysokiej klasy modernizacji. 

Dla każdej pracy remontowej w łazience, należy wziąć pod uwagę hydraulikę, płytki, szafki, wanny, umywalki, wannę, ekrany prysznicowe i armaturę łazienkową. 

Jasne zrozumienie kosztów może pomóc ustalić bardziej dokładny budżet dla planów remontowych. Jeśli nie masz dokładnego planu, najprawdopodobniej będziesz musiał uwzględnić w budżecie koszty projektowania i sporządzania projektów.

koszt remontu łazienki
Zaplanowanie budżetu jest kluczowe dla Twojego remontu

Renowacja łazienki i jej koszt

Jeśli chcesz remontu łazienki nie wprowadzając większych zmian w jej rozmieszczeniu, można całkowicie odnowić łazienkę za zaledwie 4000 złotych. Jest to jednak cena średnia na terenie całej Polski, jeżeli chodzi natomiast o Warszawę, koszt taki może wynieść od 4000 do 6000 złotych za kompleksowy remont. Koszt remontu łazienki zależny jest głównie od metrażu oraz lokalizacji.

Chcąc zaoszczędzić decydując się na remont łazienki często trzeba pójść na kompromis, przykładem jednego z nich może być dostosowanie wizji finalizacji łazienki do rozmieszczenia instalacji elektrycznej i hydraulicznej. 

Tego typu remont może obejmować:

 • Nowe krany i szafki
 • Wymiana toalet
 • Panele wodoszczelne
 • Ekrany prysznicowe i lustra
 • Płytki podłogowe i ścienne
 • Instalacja wentylatorów wyciągowych i wieszaków na ręczniki
 • Wymiana i modernizacja na nową wannę
 • Wymiana starych rur i przerabianie instalacji wodno-kanalizacyjnej w razie potrzeby
 • Usuwanie śmieci

Koszt kompleksowego remontu łazienki

Decydując się na kompleksowy remont łazienki, jego koszt będzie wyższy niż w przypadku renowacji. Zazwyczaj oscyluje on od 9000 do 15000 złotych. Budżet w takim przedziale może zapewnić lepsze wyposażenie, w tym skomplikowane wzory mozaiki, ogrzewanie podłogowe, wyszukane oświetlenie, bezramowe ekrany prysznicowe lub wolnostojące wanny. Dodatkowo wyróżnia się także bogatszą ofertą na jaką pozwolić może sobie klient:

 • Poziomowanie podłogi
 • Wyburzenie lub budowanie ścian
 • Instalacja nowej wanny, toalety i ekranu prysznicowego
 • Instalacje hydrauliczne i elektryczne, w tym oświetlenie
 • Usuwanie i ponowne układanie płytek podłogowych i ściennych  
 • Instalacja nowych umywalek, luster i podgrzewanych wieszaków na ręczniki
 • Dodanie nowej hydrauliki dla toalety i prysznica
 • Instalacja podgrzewaczy wody
 • Wodoszczelność wszystkich mokrych obszarów  
 • Dodatki takie jak nowe okna lub świetliki
 • Wszelkiego rodzaju zmiany strukturalne
 • Usuwanie śmieci, gruzu

Ile kosztuje remont łazienki cena za m2

Dla bardzo przybliżonego kosztorysu, można również użyć tego, co nazywamy „stawką za metr kwadratowy”, aby uzyskać przybliżony zakres cen dla remontu. Z naszego doświadczenia, koszt remontu łazienki to obecnie od 3000 do 5000 złotych za metr kwadratowy. Bardzo często bywa tak, że czym mniejsza jest łazienka, tym wyższy koszt za metr kwadratowy. Oczywiście, nadal trzeba uzyskać wycenę od profesjonalisty, aby poznać prawdziwe koszta.

Jakie są poszczególne koszty remontu łazienki?

Ważne jest, aby pamiętać, że koszt remontu łazienki dla Twojego domu będzie zależeć od stylu, materiałów, rodzaju armatury i urządzeń, które wybierzesz. Po ustaleniu budżetu, musisz zdecydować się na średni poziom lub wysokiej klasy armatury w oparciu o swoje potrzeby i gusta. Oto niektóre koszta armatury i akcesoriów, aby pomóc Ci w ustaleniu budżetu, jednak są to przybliżone koszty i trzeba wziąć pod uwagę koszt pracy, aby je zainstalować.

W przypadku kompleksowego remontu jest to zawarte w cenie ogólnej, natomiast jeżeli jest to pojedyncza wymiana przeprowadzana przez hydraulika – cena będzie ustalana zazwyczaj za rozpoczętą roboczogodzinę pracy.

Wielkość łazienki

Wielkość łazienki ma ogromny wpływ na to jaki będzie końcowy koszt remontu łazienki. Czym większa jest łazienka, tym więcej zmian, a niekiedy też problemów. 

W dużej łazience może znaleźć się miejsce na wannę oraz kabinę prysznicową, gdy w małej toalecie jest to praktycznie niemożliwe. 

Właściciele mieszkań i domów mogą spodziewać się kwot oscylujących w okolicach 3000 złotych za metr kwadratowy decydując się na kompleksowy remont łazienki. 

Niektóre zmiany mogą przewyższyć te szacunki, co jest jednym z powodów dla którego ważne jest, aby przed rozpoczęciem pracy dokładnie wycenić każdy element remontu łazienki. Nikt nie chce, aby jego projekt przekroczył narzucony budżet. 

15 metrów kwadratowychOd 3000 złotych za m2
40 metrów kwadratowychOd 2500 złotych za m2
90 metrów kwadratowychOd 2000 złotych za m2

Oświetlenie

Oprawy oświetleniowe są zawsze na szczycie listy rzeczy do zrobienia, gdy chodzi o remont łazienki. Jest to prosty sposób na zmianę wyglądu, a także i stylu pomieszczenia. 

Oprawy oświetleniowe zazwyczaj mieszczą się w przedziale cenowym od 100 do 200 złotych. W sytuacji, gdy okablowanie wymaga przeniesienia, koszt remontu łazienki może być wyższy, zarówno w przypadku prac elektryka, jak i wszelkich poprawek przy ścianach. 

Często stosowaną praktyką jest również dodawanie świetlika do łazienki, a budżet jaki należy na to przeznaczyć oscyluje zazwyczaj w kwocie do nawet 400 złotych. 

Ściany i podłoga

To zdecydowanie element, który może przenieść remont łazienki na wyższy poziom. Dopóki podłoga w łazience jest równa i nie wykazuje większych problemów w postaci śladów pleśni, można ją lekko zmodernizować. 

Jeśli jednak stan naszej podłogi pozostawia wiele do życzenia, trzeba będzie ją całkowicie wymienić. Dobrą praktyką, ale i nieco drogą jest przejście z podłóg laminowanych na wodoodporne z twardego drewna. Jeżeli jednak takie rozwiązanie nie jest dobre, można zastanowić się również nad podłogą z płytek porcelanowych, ich koszt wynosi od 90 do 150 złotych. 

Należy pamiętać, że są sytuacje w których kompleksowy remont łazienki nie jest kwestią preferencji, ale wymogiem. Pleśń, która znajduje się na ścianach bądź suficie, powinna zostać jak najszybciej usunięta, aczkolwiek jeżeli nie zastosuje się odpowiednich środków zapobiegawczych, najpewniej powróci. 

Jeżeli jest to dom, można spodziewać się nawet konieczności wymiany ścian, a także upewnienia się, że łazienka jest w odpowiedni sposób wentylowana, aby zapobiec tego typu problemom w przyszłości. 

W kwestii zakupu płytek, należy pamiętać, że występują w wielu różnych przedziałach cenowych i wahają się od 60 do 200 złotych za metr kwadratowy. Standardowe białe płytki ceramiczne kosztują około 70 złotych za metr kwadratowy, wysokiej jakości płytki ceramiczne lub porcelanowe mogą kosztować nawet 300 złotych za metr kwadratowy lub więcej, a płytki z kamienia naturalnego kosztują do 2000 złotych za metr kwadratowy. Należy także wziąć poprawkę na producenta, ponieważ jakościowe płytki są zazwyczaj droższe.

Wanny

Wanny różnią się drastycznie w cenie w zależności od materiału, wielkości i stylu (zintegrowana lub wolnostojąca wanna). 

Dla bardziej zorientowanych na budżet, standardowe wanny z akrylu lub włókna szklanego mogą spowodować średni wydatek około 8000 złotych. Wolnostojąca wanna z kamienia może natomiast kosztować nawet 10000 złotych.

Ekrany prysznicowe

Ekran prysznicowy występuje w różnych stylach – ramowym, pół ramowym lub bezramowym. Ramowe są najbardziej przystępne cenowo, natomiast ekrany bezramowe są zazwyczaj droższe. Cena ekranu prysznicowego z ramą zaczyna się od 800 złotych, natomiast bezramowe od 2000 złotych.

Głowice prysznicowe

Dostępność głowic prysznicowych na rynku jest tak ogromna, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od posiadanego budżetu. Ceny standardowych głowic prysznicowych zaczynają się od około 7000 do 3000 złotych, podczas gdy luksusowe mogą kosztować ponad 6000 złotych. Podstawowe modele oferują prostą funkcjonalność i minimalną atrakcyjność wizualną. Głowice premium oferują wiele rodzajów strumienia i dysz z regulowanym ciśnieniem, co pozwala na doświadczenie w stylu spa.

Szafki

W tym przypadku niezależnie czy decydujemy się na renowację czy też kompleksowy remont, koszt remontu łazienki będzie taki sam.

Prawie wszystkie łazienki potrzebują miejsca do przechowywania dodatkowych szamponów, mydła, ręczników i środków czystości. Podczas gdy niektóre łazienki całkowicie unikają szafek, większość korzysta z toaletki lub szafki do przechowywania. Istniejące szafki mogą być odnowione, aby zaoszczędzić na kosztach. Można także zdecydować się na zakup nowych szafek. Oczekuj, że zapłacisz od 500 do 2000 złotych za szafki, w zależności od wielkości przestrzeni i stylu.

Blat

Warto zaznaczyć, że blat nie zawsze dołączony jest do toaletki. Daje to wiele możliwość na przeprowadzenie personalizacji pozwalając przy tym wybrać i zainstalować taki blat, jaki zażyczy sobie kupujący. Dzięki temu nie jest się zamkniętym we wcześniej dobranej kombinacji. 

Zależnie od materiału oraz rozmiar blatu, średni koszt za blat może wynosić od 300 do 1000 złotych.

Krany i hydraulika

Koszt ten jest bardzo dynamiczny i może różnić się w zależności od tego kiedy ostatnio przeprowadzono w Twoim domu bądź mieszkaniu ostatnie prace hydrauliczne.

Jeśli instalacja w ścianie nie jest taka stara, a zawory odcinające mają się dobrze, koszty hydrauliczne mogą być stosunkowo niskie. 

Wybór stylu, materiału, a także wykończenia baterii również ma ogromny wpływ na koszt, ale niezależnie od gustu można znaleźć je w bardzo szerokim przedziale cenowym. Dlatego też warto trochę poszperać przed zakupem. Średni koszt baterii wynosi od 250 do 1000 złotych.

Problemem może stać się instalacja wodno-kanalizacyjna w starszych domach, gdyż wykrycie takich problemów jak nieszczelne lub zgniłe rury, może doprowadzić do kompletnego remontu i drastycznie podnieść koszt remontu łazienki. Korzystając z usług profesjonalisty może być to koszt o 2500 złotych wyższy.

Ekipa remontowa

Zatrudnienie profesjonalistów specjalizujących się w kompleksowych remontach łazienek, może zapewnić jakościowe, terminowe i prawidłowe wykonanie pracy. 

Statystycznie, koszt pracy ekipy remontowej stanowi dużą część całkowitego budżetu remontowego, aczkolwiek jest to mała cena za to co można otrzymać w zamian.

Działając na własną rękę często narażamy się na różnego rodzaju błędy, których nie popełni fachowiec. Jeżeli popełnimy ich o kilka za dużo, koszt remontu łazienki może przewyższyć planowany budżet, a ekipa remontowa i tak będzie musiała poprawić to co nie wyszło.

Stawki w tej kwestii są bardzo zróżnicowane, ale najlepszą metodą jest znalezienie firmy, która świadczy usługi malarskie, hydrauliczne, a także wykończeniowe.

Lokalizacja

To ile płaci się za materiały, bardzo często zależne jest od kosztów materiałów i robocizny, a na to bardzo duży wpływ ma lokalizacja. W praktyce oznacza to tyle, że dwa identyczne remonty łazienki, mogą w dużym stopniu różnić się kosztami w zależności od lokalizacji.

Dla przykładu, koszt remontu łazienki w Warszawie będzie wyższy niż w Gorzowie Wielkopolskim.

Dlaczego aranżacja łazienki jest tak kluczowa dla Twojego domu?

Wielu właścicieli domów pomija znaczenie dobrze zaprojektowanego układu łazienki, ale będziesz zaskoczony, jak wiele może to przynieść. Projekt łazienki musi być dostosowany do stylu życia Twojej rodziny, jak również Twojego domu. Wstępna konsultacja projektowa jest najlepszym momentem, aby omówić wszystko czego oczekujesz od wykonawcy, aby uzyskać praktyczny plan remontu łazienki, który przeniesie Twoją wizję do rzeczywistości – w ramach oczekiwanego budżetu i harmonogramu. Oto kilka rzeczy do rozważenia z projektantem łazienki:

 • Ile miejsca jest dostępne i jak można go sprytnie wykorzystać? Przestrzeń jest ważnym czynnikiem w każdym projekcie łazienki.
 • Czy musisz wprowadzić jakieś większe zmiany, takie jak zmiana lokalizacji prysznica lub instalacja nowej wanny?
 • Jak dużo miejsca do przechowywania potrzebujesz? Możesz potrzebować dodatkowego miejsca na przechowywanie materiałów łazienkowych, przyborów toaletowych i ręczników.
 • Czy w Twojej rodzinie jest osoba starsza lub o specjalnych potrzebach? Możesz potrzebować poręczy, dodatkowej przestrzeni dla wózków inwalidzkich i innych specyficznych elementów wyposażenia.
 • Co musisz mieć? Wymień rzeczy, które koniecznie chcesz, abyś mógł współpracować z zespołem projektowym w celu wprowadzenia ich w życie.

Wstępnie zaplanowany projekt łazienki opracowany przez profesjonalną firmę daje Ci jasną interpretację tego, jak będzie ona wyglądać – co pozwoli Ci wprowadzić zmiany z wyprzedzeniem. Najlepiej przewidziane budżety zawsze uwzględniają koszty profesjonalnego projektu, ponieważ pomaga to zmniejszyć ryzyko katastrofalnych problemów i znacznych wydatków na naprawy w przyszłości. Profesjonalni projektanci i renowatorzy łazienek potrafią znaleźć dobre sposoby, aby zmaksymalizować przestrzeń i zwiększyć atrakcyjność wizualną Twojej łazienki.

Niespodziewane problemy z remontem łazienki mogą kosztować dodatkowo

Bez względu na to, ile początkowo zamierzasz wydać na remont łazienki, ważne jest, aby mieć budżet awaryjny około 20% na pokrycie nieoczekiwanych kosztów projektu. Istnieje duża szansa, że problemy mogą czaić się za ścianami lub pod podłogą istniejącej łazienki.

W zależności od wieku domu, jest duża szansa, że nieprzewidziane problemy mogą wystąpić podczas procesu renowacji. Niektóre klasyczne przykłady, które często spotykamy to pęknięte rury, strukturalnie słabe podłogi, długotrwałe wycieki, odkrycie azbestu za glazurą, pleśń, zatkane odpływy, problemy z odpływem z toalety i gnijące drewno. Remont łazienki to najlepszy czas, aby naprawić te nieoczekiwane problemy, ponieważ mogą one zakończyć się poważną katastrofy, jeśli są zaniedbane zbyt długo.

Koszt remontu łazienki – stosunek cena jakość

Warto pamiętać o tym, że każda inwestycja się zwraca. Do tej pory wiele osób próbowało wykonywać remont łazienki samemu tylko po to, aby trochę zaoszczędzić. Jednak jak już wcześniej zostało wspomniane, często się to źle kończy. 

Wiele razy rozmawiając z ludźmi, którzy decydowali się na taki krok, zauważyliśmy, że koszta ich samodzielnej pracy można było jeszcze bardziej zoptymalizować. 

Jesteśmy świadomi, że na rynku jest mnóstwo “fachowców”, którzy oferują najniższe stawki i niskie opłaty za godzinę pracy. Jednak, gdy cena jest zbyt atrakcyjna, często ukryte jest w tym drugie dno. Zazwyczaj otrzymuje się to za co się płaci – w tym przypadku, fuszerkę. 

Trwałość Twojej łazienki jest zależna od materiałów i wykonania. I to właśnie te rzeczy należy postawić na pierwszym miejscu.

O ile remont może i zostałby doprowadzony do końca, o tyle finalnie wydasz fortunę próbując naprawić błędy spowodowane brakiem doświadczenia ekipy remontowej. 

Dlatego też, zanim zdecydujesz się na jakąś firmę, sprawdź jej opinie w Google lub na Oferteo!

Jeżeli nadal masz jakieś pytania odnośnie cen, albo potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami telefonicznie! Zadzwoń do nas pod numer: 500-163-291, a nasi specjaliści przeprowadzą Cię przez cały proces!

*Powyższe koszty remontu łazienki są jedynie orientacyjne i może mieć na nie wpływ wiele zmiennych. W celu uzyskania odpowiedzi jaki jest całkowity koszt remontu łazienki, należy skonsultować się ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z Aaabadom!

Spis treści