Remont łazienki krok po kroku

Remont łazienki krok po kroku

Jak wykonać remont łazienki krok po kroku? Jeżeli rzeczywiście myślimy o przebudowie łazienki, musimy jasno określić to czego możemy się spodziewać. Poza kilkutygodniową harówką ekipy i małym bałaganie, trzeba pamiętać o tych pozytywnych doświadczeniach, które przyjdą zaraz po remoncie. Nasze oczekiwania najlepiej spisać na kartce, dużo łatwiej jest planować, jeżeli mamy wypisane wszystkie rzeczy, które chcielibyśmy umieścić w naszej nowej łazience.

Istnieje kilka pytań, które warto zadać sobie już na początku. Co prawda dalej rozwiniemy się na ich temat nieco bardziej szczegółowo, aczkolwiek na ten moment można wymienić już kilka z nich:

 • wanna czy prysznic, a może jedno i drugie?
 • jaki typ oświetlenia?
 • czy będzie potrzebna wymiana grzejnika?
 • na jaką kolorystykę stawiamy?
 • planujemy zmieniać rozstawienie łazienki, czy zostać przy aktualnym?

Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi. I tutaj właśnie postaramy się ująć najważniejsze aspekty, które pomogą wybrać najlepsze możliwe opcje.

Kolejna ważna kwestia to lokalizacja i konkurencyjność rynku – wpisując frazę remont łazienki Warszawa możemy liczyć zdecydowanie na większą konkurencyjność, ale i inne ceny niż w mniejszych miastach.

jak zaplanować remont łazienki krok po kroku
Plan na remont łazienki krok po kroku ma duży wpływ na jego ogólny przebieg

Jak zaplanować remont łazienki krok po kroku?

Każdy remont łazienki krok po kroku powinien mieć swój ściśle określony plan. Jednak nie każdy ma doświadczenie w budowlance, aby wiedzieć od czego powinien zacząć.

Właśnie na tym się skupimy, przedstawimy jak zaplanować remont łazienki krok po kroku, a następnie przejdziemy do realizacji zadania!

Wstępne szacowanie kosztów

Na samym początku warto określić jakie są nasze oczekiwania. To ile w rzeczywistości możemy zainwestować może wpłynąć na jakość tego co chcemy uzyskać. Niekiedy warto poczekać, odłożyć więcej gotówki i cieszyć się wymarzoną łazienką.

Oczywiście to nie wszystko, musimy być realistami – dużo łatwiej wyremontować małą łazienkę niż dużą, dodatkowo należy określić – czy jest cokolwiek co planujemy wykonać samemu? Czy do wszystkiego zatrudnimy ekipę?

Jeżeli nie mamy pomysłu na to jakby mogła wyglądać nasza łazienkakuchnia lub mieszkanie, możemy udać się do jednego z pobliskich sklepów. Aktualnie jest bardzo dużo salonów, w których możemy zobaczyć kompletne aranżacje łazienek. To nic złego podejrzeć jak przedstawia się to kolorystycznie, a następnie zapożyczyć do własnego mieszkania. To na jakie elementy warto jeszcze zwrócić uwagę, pokażemy na samym końcu artykułu po omówieniu wszystkich występujących zmiennych.

Rozmieszczenie

Kiedy zapytałbyś specjalistę, zapewne pierwsze co usłyszysz to następujące słowa – toaleta nie może być pierwszą rzeczą jaką widzimy po otwarciu drzwi. Drzwi do łazienki są dość często otwarte, a raczej nie chcemy uraczyć naszych gości widokiem toalety na samym wejściu…

Zatem co powinno znaleźć się na widoku?

Może być tam dosłownie wszystko, tylko niech nie będzie to wspomniany wyżej WC. Należy jednak wziąć pod uwagę, że łazienka ma jedną zasadniczą rolę – funkcjonalność. Taki remont wykonuje się zazwyczaj raz na kilkanaście lat, więc wypadałoby również uzgodnić to z resztą domowników. Poza podstawowymi elementami ktoś z Twojej rodziny również może chcieć dodać od siebie małe co nieco. Bardzo ważna jest właściwa aranżacja przestrzeni, warto wykorzystywać różnego rodzaju wnęki, które mogą służyć np. jako miejsce na prysznic. 

Nie wszystko warte jest zmiany

Kiedy ogranicza nasz budżet, uświadamiamy sobie, że nie wszystko jest łatwo zastąpić. Koszta niektórych rzeczy znacząco przewyższają inne. Przykładem mogą być zabytkowe kafelki, nie jest to brzydka kompozycja, więc zadaj sobie pytanie – czy warto się ich pozbywać wykonując remont łazienki krok po kroku? Jeżeli cieszą oko, a dodatkowo pełnią swoją funkcję – może nie warto? Niektórzy jednak nadal mają stare płytki, które są dość ubogie we wzory i kolory. Nie trzymają wymiarów, często po staremu, ułożone bez fugi. Z nich zdecydowanie warto, a nawet trzeba zrezygnować!

Oświetlenie

Wiele razy można zauważyć jak w łazience światło skupione jest w jednym miejscu, czy to dobre rozwiązanie?

Nie do końca.

Najlepszą metodą w przypadku oświetlenia jest rozłożenie go w taki sposób, aby występowało kilka źródeł światła, a dodatkowo o zróżnicowanym natężeniu. Dodatkowym atutem będą również kinkiety, montowane przy lustrach, ale również ścienne.

Rozmiar łazienki

Warto wszystko dobrze rozplanować, dlatego też znajomość wielkości wanny czy też ilość miejsca jakie jest potrzebne do postawienia bidetu, będzie zdecydowanie dodatkowym atutem. Pozostawienie wystarczającej ilości miejsca przy określonych urządzeniach jest bardzo pomocne, prostym przykładem mogą być:
– prostokąt 50 – 100 x 70 cm przy małej umywalce,
– kwadrat o boku 80 cm przy sedesie,
– prostokąt 100-120 x 70 – 100 cm przed wanną.

Umywalka

Kolejnym elementem, który przysporzy nam problemów decydując się na remont łazienki krok po kroku jest oczywiście umywalka. Należy zwrócić uwagę na grubość blatu oraz typ montowanej umywalki (wyróżniamy umywalkę nablatową oraz meblową). Jeżeli nie posiada się na ten temat wiedzy technicznej, warto w tej kwestii porozmawiać z fachowcem.

Meble

Jeżeli decydujemy się już na remont łazienki krok po kroku – oszczędzajmy, ale mądrze. O wielu kwestiach warto porozmawiać z profesjonalistami, firma może odpowiednio dopasować szafkę podumywalkową, aby idealnie pasowała i elegancko wyglądała, niezależnie od wielkości przestrzeni. Należy również pamiętać o materiale, który będzie najlepszy do odpowiedniej, codziennej pielęgnacji.

Materiały

Łazienki zazwyczaj nie należą do największych pomieszczeń, dlatego też warto się niekiedy wykosztować na materiały odpowiedniej jakości. Niekiedy dopłacenie paru złotych jest dużo bardziej opłacalne na przyszłość niż ponowny remont łazienki krok po kroku po paru latach z powodu słabych materiałów przeznaczonych na podłogi, ściany bądź meble.

Remont łazienki krok po kroku - wanna czy prysznic
Należy odpowiednio się zastanowić nad wyborem wanny, czy też prysznica

Wanna, czy prysznic?

To chyba jeden z największych dylematów w trakcie remontu łazienki krok po kroku. Masz wielką łazienkę? Nikt nie zabrania mieć jednego i drugiego, ale gdy mamy do czynienia z mniejszym pomieszczeniem, najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie wanny prysznicem. Można postępować również według zasady – myślmy o wannie wtedy, kiedy dysponujemy 4-5m2.

Wentylacja

Pleśń to zmora wielu łazienek, aby nie mieć z nią problemu należy odpowiednio usuwać wilgoć. Bez odpowiedniej wentylacji, nie będzie to możliwe. Wentylacja powinna zapewnić odprowadzenie zanieczyszczeń oraz wilgoci na zewnątrz pomieszczenia oraz stały dopływ świeżego powietrza. Skuteczna wentylacja rozdziela napływające powietrze po całym domu. Przepisy budowlane jasno wskazują warunki, które muszą zostać spełnione w przypadku jej montażu.

Połączenie między pomieszczeniami

Zazwyczaj łazienki wyłożone są płytkami, dlatego też należy zadbać, aby przejście pomiędzy łazienką, a sąsiadującym pomieszczeniem było wykonanie z pasujących do siebie materiałów.

Stan instalacji

O ile sprawdzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej jest stosunkowo proste, o tyle instalacja elektryczna może sprawić kilka problemów. Nie jest to jednak tak ciężkie jak mogłoby się wydawać. Jeżeli po rozkręceniu gniazdka widzimy miedziane przewody, to znaczy, ze instalacja została już wymieniona. Kiedy jednak zobaczymy tam przewody aluminiowie, należałoby wymienić obwód.

Stare budownictwo

Jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania w starym budownictwie, musimy liczyć się z tym, że remont łazienki krok po kroku, może być dużo droższy niż w przypadku domów jednorodzinnych lub nowych bloków, gdzie ściany są równe, a instalacje nowe.

Podobieństwa, a może coś nowego?

Niektórym zależy tylko i wyłącznie na poprawieniu urody wnętrza łazienki, wtedy należy wybrać sprzęt montowany w taki sam sposób jak poprzednio. Najlepiej, aby wszystko było stosunkowo zbliżone wymiarami. Dzięki temu zaoszczędzi się czas na wszelkiego rodzaju przeróbki instalacji, no i koszt będzie dużo niższy. Warto również wziąć pod uwagę najnowocześniejsze dostępne rozwiązania na rynku, które może i okażą się nieco droższe na początku, aczkolwiek później znacząco obniżą nasze koszta lub dadzą dużo większą przyjemność z korzystania. Co do nich należy?

 • wanna tłumiąca dźwięki,
 • miska WC bez rantu,
 • baterie do oszczędzania wody.

Jak widać można pójść tym tropem i wykonać nową łazienkę “po staremu”, ale równie dobrze można zainwestować więcej i zmienić w niej dosłownie wszystko.

Osoba niepełnosprawna

Jak wiadomo, w wielu domach mieszkają osoby niepełnosprawne. W takim przypadku niezbędnym wydaje się montaż odpowiednich uchwytów, które mogą ułatwić wstawanie z toalety, lub takich, które zwiększają bezpieczeństwo takiej osoby pod prysznicem.

Niewiele osób również wie, że wyremontowanie tego pomieszczenia daje możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w rocznym rozliczeniu PIT. Przysługuje ona osobom niepełnosprawnym. Opracowany plan na remont łazienki musi być dostosowany do potrzeb takiej osoby, ale wydatki można rozliczyć bez jakiegokolwiek limitu. Przykładowym działaniem ułatwiającym przemieszczanie osobie niepełnosprawnej jest zastąpienie wanny przez prysznic bez brodzika. Wtedy bez problemu możemy starać się o ulgę rehabilitacyjną w PIT.

Odpady

Warto pamiętać, że w trakcie remontów powstaje ogromna ilość odpadów. Nie można ich wyrzucić do ogólnego kontenera, należy wynieść je do specjalnych pojemników na odpady wielkogabarytowe i gruz.

Czas trwania

Na czas trwania remontu ma wpływ wiele zmiennych, aczkolwiek zazwyczaj trwa to od 2 do 3 tygodni.

Remont łazienki krok po kroku
Należy uważnie przyjrzeć się każdemu z kroków, by nie popełnić prostych błędów w trakcie planowania

Remont łazienki krok po kroku

Pracę fachowca zawsze można zweryfikować, a my pokażemy jak to zrobić.

Nie ufaj na słowo, sprawdź!

Oczywistym jest, że remont łazienki krok po kroku należałoby zlecić firmie, która się tym zajmuje, aczkolwiek przed tym warto obejrzeć wykonanie przez wybraną firmę wykończenia mieszkań. Warto podpisać również umowę, która uchroni nas przed fachowcami bez jakiejkolwiek wiedzy, którzy potrafią tylko wydukać kilka zdań i kupują tym sobie klientów. Należy jednak pamiętać, że w sezonie budowlanym duże firmy mają rozpoczętych sporo prac, dlatego też niekiedy warto poczekać, no i oczywiście nie poganiać.

Najlepszym okresem dla prac wykończeniowych są zdecydowanie miesiące jesienno-zimowe, ponieważ wtedy zazwyczaj stawki za pracę są nieco niższe. Nie bój się pytać, sprawdzaj referencję firmy, korzystaj z wizytówek Google!

Prace początkowe

Remont łazienki krok po kroku nie oznacza kompletnej rozbiórki. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli płytki nie wyglądają źle, można je zostawić i nie trzeba ich skuwać. Nowe można natomiast ułożyć za pomocą metody płytka na płytkę. Należy jednak wtedy zastosować odpowiedni klej. Starą glazurę można jednak poddać gruntowaniu, aby jej powierzchnia była szorstka. W ten sposób możemy wykonać ściany oraz podłogi. Warunkiem koniecznym jest, aby posadzka w łazience nie była położona wyżej niż ta, która jest w pomieszczeniu obok (przyległym). Może być natomiast nieco niżej.

Powiązanie pomiędzy murem, a płytkami można łatwo sprawdzić poprzez opukiwanie. Jeżeli któreś z nich będą odspojone, wydają wtedy głuchy dźwięk. Jeżeli planujemy nowe okładziny, nasze podłoże musi spełniać następujące warunki:
– suche,
– mocne,
– równe.

Należy zwrócić również uwagę, że takie podłoże powinno być odkurzone, a także zagruntowane. W przypadku nierównych ścian można stosować zaprawę tynkarską, natomiast w przypadku podłóg najlepsza wydaje się wylewka wyrównująca.

Możliwe jest również klejenie płytek do płyt drewnopochodnych, aczkolwiek one nie mogą mieć resztek farby, dlatego jest to jedno z najcięższych zadań. Podłoże musi być stabilne, nie może w żaden sposób się uginać, natomiast samo drewno musi być suche i zabezpieczone przed wilgocią. Nieodpowiednio przygotowane podłoże, to gwarancja na pękanie bądź odpadanie płytek.

Hydroizolacja

Jest to rozwiązanie na jeden z często pojawiających się problemów. Wykonując nie jeden remont łazienki krok po kroku, zauważyliśmy, że jedną z problematycznych kwestii jest pojawiająca się tam pleśń. Można jednak temu zaradzić, stosując odpowiednie uszczelnienia. Chronią one odpowiednio podłogę przed przenikaniem wody oraz zapobiegają rozwojowi grzybów. Na łączeniu podłóg ze ścianą należy umieścić taśmę uszczelniającą, a po podłodze rozprowadzić izolację przeciwwodną.

To w jakiej ilości powinna być ona nałożona, zależy od zaleceń producenta. Hydroizolację można wprowadzić również na ściany łazienki.

Płytki

Zawsze warto wykonać jasne ustalenia z ekipą remontową. W naszym przypadku, gdy wykonujemy remont łazienki w Warszawie, udzielamy takich informacji dla naszego klienta. Należy pamiętać, że dobrze jest mieć zapas płytek, aby nie trzeba było później jeździć do marketu na dodatkowe, zbędne zakupy. Kolejny etap to klej, aczkolwiek raczej aż tak nie wnika się w prace wykonywane przez ekipę remontową, która wykonuje remont mieszkania. Jednak dla ciekawskich, możemy udzielić takich informacji:

 • elastyczne zaprawy klejowe – do okładzin ceramicznych,
 • klej o dużej przyczepności – gres i płytki wielkoformatowe,
 • klej na bazie białego cementu – płyty z jasnego kamienia lub szklanej mozaiki,
 • klej rozpływny – płytki wielkoformatowe.

Przy wykładaniu płytek należy stosować metodę podwójnego smarowania (np. na podłogę i spód płytki). W przypadku narożników wiele zależy od naszego budżetu, można je szlifować pod kątem 45 stopni, aczkolwiek jest to rozwiązanie dużo droższe i trudniejsze, ale daje za to dużo lepszy efekt w wyglądzie.

Fugi

Jest to etap, który zaczyna się zaraz po wyschnięciu kleju i oczyszczaniu jego resztek spośród kafelek. Na ten moment stosuje się dwa rodzaje fugi, jest to fuga cementowa oraz epoksydowa (jest dużo bardziej wytrzymała). Jednak nie zawsze są one potrzebne, w wielu przypadkach wystarczą po prostu fugi cementowe. W przypadku fugi, warto zwrócić uwagę na to jak jest wykładana. Niektórzy decydują się na wyłożenie fugi epoksydowej oraz cementowej. Jeżeli i u nas zapadnie taka decyzja, trzeba pamiętać, że pierwsza powinna zostać wyłożona fuga epoksydowa, a cementowa jako druga.

Kolejnym wartym uwagi dodatkiem jest silikon, którym fuguje się miejsca styku ścian z urządzeniami sanitarnymi. Należy również pamiętać, że kolor silikonu można sobie bez problemu dobrać, aby pasował do całości w naszej łazience.

Ogrzewanie podłogowe

Zapewne nie jeden z nas marzy o tym by po wyjściu z wanny móc stanąć na ciepłej podłodze. To jedna z zalet ogrzewania podłogowego. Dodatkowo jest idealnym rozwiązaniem dla alergików oraz astmatyków, ponieważ skutecznie ogranicza ruch powietrza. Temperatura maksymalna w przypadku tego typu ogrzewania wynosi 45 stopni C. Alternatywą do tego rozwiązania mogą być podłogowe maty grzewcze.

ile kosztuje remont łazienki krok po kroku
Najważniejszą częścią całego remontu jest oczywiście jego cena

Ile kosztuje remont łazienki krok po kroku?

Żeby ocenić to ile wyniesie remont łazienki krok po kroku, należy wziąć najpierw pod uwagę zakres prac, który nas interesuje. Może być to remont od A do Z, albo wymiana płytek lub cokolwiek innego. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, iż niektórzy zlecają projekt łazienki architektowi – wtedy koszt będzie dużo wyższy.

Na to pytanie nie można bezpośrednio odpowiedzieć, ponieważ ilość czynników, które wpływają na cenę jest ogromna. Większość firm poda ryczałtową cenę za całość prac, a my musimy pamiętać o tym, co może wpłynąć na taką cenę i ją zmienić (usuwanie starych płytek, wywiezienie gruzu, przeróbki instalacji elektrycznej, wyrównanie ścian, płyty kartonowo gipsowe oraz ich przyklejenie, wykonanie tynków cementowych etc.)

Kolejna kwestia to lokalizacja – zależnie od tego czy jest to Warszawa czy też Poznań, Wrocław, a może mniejsza miejscowość – koszt poniesiony za remont łazienki krok po kroku, może się znacząco różnić.

Cena wykładania płytek również bardzo się różni, w zależności od ich rodzaju i stopnia skomplikowania. Należy pamiętać również o nie wspomnianych tutaj jeszcze drzwiach, czy też grzejniku. To koszta dodatkowe, o których często ludzie zapominają.

Najlepsza rada to doliczenie ok. 15% zapasu do naszego pierwotnie zaplanowanego budżetu. 

Jeżeli remont łazienki krok po kroku nadal przysparza Ci problem, zgłoś się do nas w zakładce kontakt lub za pomocą Oferteo. Doradzimy Ci we wszystkim!

Spis treści